6 Haziran 2010 Pazar

MELATONİN HORMONU

Gece Televizyon karşısında uyuyor musunuz? Dikkat!, gece geç saatlere kadar uyumayıp bilgisayar başında mısnız? Dikkat! gece kitap okurken uyuyup ışığı yanık mı bırakıyorsunuz? Dikkat! Hiç düşünmeden harcadığınız melatoninle neler kaybettiğinizi fark edin…

MELATONİN HORMONU'nun önemini bilmelisiniz!

Melatonin denilen hormon beyinde,sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Bu hormon,ağırlığı 100-150 mg olan,Pineal bez ismindeki,beyinde yer alan bir bezden salgılanıyor. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak.
Jetlag denilen,doğu-batı veya batı-doğu yönünde 5’ten fazla zaman dilimi geçirilen uçak yolcukları sonucu,vücudun biyolojij saatinin bozulmasının sebebi de bu hormon.Melatonin hormonu diğer aktioksidan tesirlerini de güçlendiriyor, kanserli hücrelere karsı koruma sağlıyor.Çünkü,melatonin hormonu hücreleri yeniliyor.Üreme sistemiyle yorgunluk, isteksizlik gibi durumların nedenlerini de oluşturabiliyor.
Su anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon. Meltonin hormonu,stresin etkilerini azaltıyor. Bunu nasıl yapıyor derseniz,vücuttaki çinko miktarını arttırıyor. Çinko aynı zamanda,bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için kanser gibi hastalıklara karşı da koruma oluşturmuş oluyor. Yani hanımlar,kozmetik ürünlerine para vermek yerine,hormonun salgılandığı saatler arasında,karanlık bir oda da güzel bir uyku çekerseniz,zamana meydan okuyabilirsiniz. Elimizde,böylesine ekonomik ve uygulaması kolay bir yöntem varken neden değerlendirmeyelim?
Melatonin hormonun önemli özelliklerinden biri ise hormonun çocuklar üzerindeki etkisidir.
Avrupa da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artması sonucu yapılan araştırmalar sonucunda
ailelerden bir husus da çocukların kesinlikle karanlık odalarda yatırılmalarının istiyor olmaları.
Çünkü melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi var..
Fakat,televizyon karşısında,ışıklı oda da uyuyararak melatonin hormonunun etkisini göremiyorsunuz.Çünkü, bu hormon ışığa duyarlı. Yapılan deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken ışığın açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta yoğun olarak salgılandığı tespit edilmiş. Hatta,yapılan bir başka deneyde,görme engelleri kişilerde kanser olma riskinin çok az olduğu tespit edilmiş. Çünkü,melatonin hormonu,bu kişilerde daha fazla salgılanıyor.

Karanlıkta salgılanmasının nedeni,gözde bulunan retinanın,ışığı beyne iletmesi sonucu,pineal bez gelen ışık miktarına göre horman salgısı yapar.
Yani karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın...
Melatonin hormonu sadece insanlar için geçerli sanmayın sakın. Evde,beslediğiniz,kedi,köpek,kuş,balık gibi canlılar bakıyorsanız ve rahatsızlıkları oluyorsa,onları da karanlıkta bırakarak,iyileşmelerine yardımcı olabilirsiniz.Özellikle de,balıklar için,bu hormon oldukça önem taşıyor. Sağlıkları için doğrudan bir etki oluşturuyor.

Kısa ama öz bir şekilde,melatonin hormonunun bizim için önemini ifade etmeye çalıştım. Bu konuda,uzmanlar,gerçekten ciddi araştırmalar yaparak,melatonin hormonunun önemini tespit etmişler. Sizde,doktor,kozmetik peşine düşmeden,elinizdeki imkanları ki bu imkan gayet ve gayet ekonomik ve basit, mutlaka değerlendirin.

Unutmayın ki,düzenli beslenme,uyku,alışkanlıklarımızla düzenli bir hayatın sağlığımız üzerinde ne kadar önemli olduğunu lütfen atlamayın. Bunların yanı sıra,melatonin gibi,küçük gibi görünen ama aslında büyük önem taşıyan bilgileri de dikkat ederek,bedenimize iyi bak görevini yerine getirmeyi ihmal etmeyelim.

Melatonin Hormunu,sadece sağlığınıza değil,cebinize de faydası olacak Işıkları kapat,elektirik faturasından kar etmekle birlikte sağlıktan ve güzelliktende kar etmiş olun

Herkese iyi uykular…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder